2013 Student Award Winners

May 1, 2013

Congratulations to our 2013 Student Award Winners!

undergrad awardsgrad awards

 

 

Art Education

Daniel DiTondo Prize

Indigo Wakatama

Academic Excellence in Art Education Award

Michael Thompson

Academic Excellence in Art Education Award

Sarah Gettman

Art Education Faculty Award

Patrick Masterson

Art Education Faculty Award

Jessica Metzger

Arts and Humanities

Foundation Year Writing Award

Lucien Liz-Lepiorz

Undergraduate Creative Writing Award

Lauren Roll

Undergraduate Critical Writing Award

Diana Lita Ledesma

Art Studies Faculty Award

Lauren Wright

Art Studies Faculty Award

Renata Salazar-Costa

Art Studies Faculty Award

Jane Pierce

Ann Elson Memorial Prize for Academic Excellence

Umair Badheeu

Sons of the Revolution in the District of Columbia Prize

Ashley Hopkins

Continuing Education

CE Drawing and Painting Faculty Award

Denise Paolella

Tiby Sharlin Award

Anja Clark

Jewelry Faculty Award

Adriana Radulescu

Undergraduate Design

Undergraduate Design Faculty Award

Nora Mosley

Undergraduate Design Faculty Award

Navy Sisomphou

Undergraduate Design Faculty Award

Scott O'Banion

Senior Faculty Award in Design

Kat White

Senior Writing Award in Design

Diana Lita Ledesma

Senior Thesis Design Award

Monica Chance

Senior Thesis Design Award

Maribel Gray

Nancy and Pat Taylor Award for Excellence in Design

Anne Harrod

Samuel Boyer Holvey Memorial Award for Design

Carissa Sudjono

Interior Design Faculty AwardTomas Belmar
Samuel Boyer Holvey Memorial Award for DesignRaz Khashoggi
Interior Design Faculty AwardBradley Krise
Hubert Leckie Memorial AwardJamie Cooper-Anderson
Hubert Leckie Memorial AwardJames Bonilla
Interior Design Faculty AwardAzuka Enkhbaatar
Polly Logan AwardNeha Pathare

Fine Art

Fine Art Faculty AwardHelena Cervantes
Fine Art Faculty AwardLorenzo Cardim DeAlmeida
Fine Art Faculty AwardAnnie Hanson
A.H.O. Rolle PrizeWhitney Waller
Linda and Douglas Rosenbaum ScholarshipHalsey Berryman
Thomas Bowden Memorial AwardKatie Macyshyn
Veronica Maz AwardDeshaundon Jeanes
Ethel Lorraine Bernstein Memorial AwardBryana Robinson
Ethel Lorraine Bernstein Memorial AwardRobert Yi
Ceramics Department Rookie of the Year AwardNathan Lewis
Arrowmont School of Arts and Crafts Workshop ScholarshipDandan Luo
Ceramics Faculty Award for Artistic ExcellenceAbby Friedman
Drawing and Painting Faculty AwardDrawing and Painting Faculty Award
Dr. William A. Newman AwardTravis Wagner
Dr. William A. Newman Award (2012)Kyrae Cowan
Printmaking Faculty AwardCynthia Tidler
Hybrid Print AwardConor Martin
Off the Press AwardHope Sorensen
Lolo Sarnoff PrizeJeremiah Holland
Raymond Kruger Memorial ScholarshipEliot Hicks
Martha von Hirsch Memorial ScholarshipTravis Wagner
Berthold Schmutzhart AwardGabriel Mellan

Foundation Studies

Foundation Faculty Award for Color Theory

Febbie Moore
Foundation Faculty Award for Communication DesignJessica Metzger
Foundation Faculty Award for DrawingKohei Urakami
Foundation Faculty Award for ResourcesSuda Srigatesook
Foundation Faculty Award for Light StudiesOlivia Harding
Foundation Faculty Award for Visual ConceptsGrace Boyle
Mary Lyle Memorial ScholarshipNathan Lewis
Margaret D. Rust Memorial ScholarshipLucien Liz-Lepiorz

Photography

Fine Art Photography Faculty AwardSebastien Arbona
Fine Art Photography Faculty AwardJoey Alzamora
Fine Art Photography Faculty AwardTraci Lee
Photography Thesis Exhibition AwardJoan Oh
Stephen Lee Szabo Memorial AwardJessica Lancaster
Stephen Lee Szabo Memorial AwardAmber Carter
Myra Miller Groobert Memorial ScholarshipJulia Clouser
Natalie W. Cheung JumpStart Thesis AwardCaitlin Miller
Photojournalism Faculty AwardDevon Shaw
Photojournalism Faculty AwardKendelyn Ouellette
Photojournalism Faculty AwardTracy Eustaquio
Photojournalism Faculty AwardLindsay Crisler
Photojournalism Faculty AwardKarin Rodney-Haapala

Service and Leadership

Emerging Leader Award

Eliot Hicks

Emerging Leader Award

Halsey Berryman

Outstanding Achievement in Leadership Award

Matthew Rose

Outstanding Achievement in Leadership Award

Aileen Beringer

Outstanding Achievement in Leadership Award

Katie Macyshyn

Alumni Award for Altruism

Allison Nambo

 

 

Art Education

Daniel DiTondo Prize

Karramah "Kasi" Burns

Academic Excellence in Art Education Award

Gabriela Lujan

Academic Excellence in Art Education Award

Amanda Ashman

Academic Excellence in Art Education Award

Paige Byrne

Academic Excellence in Art Education Award

James Tsikerdanos

Master's Thesis Award

Kayla McCormick

Art and the Book

Book Purchase Award

Jaime Shafer

Artists' Book Award

Maria San Martin Riutort

Artists' Book Award

Marjorie Devereux

Art and the Book Academic Award

Elizabeth Curren

Art and the Book Faculty Award for Excellence in Studio Work

Na'ama Zussman Cohavi

Art and the Book Faculty Award for Excellence in Studio Work

Jennaway Pearson

Art and the Book Program Award

Jaime Shafer

Art and the Book Program Award

Whitney Stahl

Marginalia Student Award

Elizabeth Curren

Marginalia Student Award

Jaime Shafer

Lithography Award

Whitney Stahl

Off the Press Award

Jennaway Pearson

Golden Squeegee Award from Handprint Workshop International

Maria San Martin Riutort

Pyramid Atlantic Art Center Studio Scholarship

Marjorie Devereux

Arts and Humanities

 

Graduate Creative Writing Award

Rebecca Harlan

Sons of the Revolution in the District of Columbia Prize

Megan Butterfield

Constance Bergfors Travel Research Prize

Karin Rodney-Haapala

Exhibition Design

 

Exhibition Design Faculty Award for Excellence in Design

Jeanette Sawyer

Exhibition Design Faculty Award for Excellence in Design

Ifigenia “Ifi” Flores

Interior Design

 

Interior Design Thesis Postcard Prize

Stephanie Scheivert

Interior Design Faculty Award for Excellence in Design

Kimairy Laws

Interior Design Faculty Award for Excellence in Design

Danielle Haas

Interior Design Faculty Award for Excellence in Design

Ann Fortune

Interior Design Faculty Award for Excellence in Design

Natalie Grasso

Interior Design Chair's Prize for Excellence

Courtney Wilkes

Interior Design Chair's Prize for Excellence

Sydney Luken

New Media Photojournalism

 

New Media Photojournalism Faculty Award

Amy Brothers

New Media Photojournalism Faculty Award

Oliver Contreras

New Media Photojournalism Faculty Award

Emma Scott

New Media Photojournalism Faculty Award

Crystal Vander Weit

New Media Photojournalism Faculty Award

Reyna Levine

New Media Photojournalism Faculty Award

Rebecca Harlan

Service and Leadership

 

John A. Wanlass Memorial Award

Matthew Horton

Emerging Leader Award

Alexandria Davis

Emerging Leader Award

Arnold Bigger

Emerging Leader Award

Zoeann Murphy

Outstanding Achievement in Leadership Award

Alice Richardson

Outstanding Achievement in Leadership Award

Ifigenia "Ifi" Flores

Outstanding Achievement in Leadership Award

Stephanie Scheivert

Outstanding Achievement in Leadership Award

Rebecca Quinn

Alumni Award for Altruism

Sydney Luken